Алпинеум в градината
Разбира се в зависимост от вашата идея и изпълнението му ще премине през различни етапи, но в най-общи линии ще ви дадем едно предложение как да си го направите сами.
След като сте избрали най-подходящото за вас място в градината следва да изкопаете плитък изкоп, който да насипете с варовикови камъчета, обли речни камъни или всякакъв вид натрошени, малки камъчета. Все пак от изброените най-подходящи са варовиковите! В основата на алпинеума поставяте най-едрите камъни, които сте харесали и подбрани, посипвате с пръст, чийто горен слой (20 см.) е обогатен с торф, поръсвате накрая и с пясък за по-добър дренаж. Изграждането на алпинеума продължавате със същата процедура, но с по-малки по размер камъни докато завършите накрая с най-дребните по-размер. Важно е около редовете да се насипва почва, която се утъпква, за да не се свлича при поливане на растенията. За засаждане на растенията се оставят дупки между камъните, които се запълват с пръст. Процесът се извършва отгоре надолу. За предпочитане е в основата на алпинеума да останат по-едрите растения. Височината на алпинеума е в зависимост от вашите предпочитания колко голям желаете да бъде.
За да придадете завършеност и елегантен вид, изберете растения с хармонични, допълващи се цветове. Използвайте комбинация от растения с цветя и зеленина и комбинирайте изправени и пълзящи форми.
Подходящи растения са дебела мара, сукуленти, пълзяща мащерка, церастиум, пълзящ флокс, златен алисум, мъхове, пълзящо киви, аюга, мъртва коприва, винка, лазаркиня, острица и други дребни декоративни треви, иглолистни дървета джуджета, диантус, аубриета, колумбин, спидвел (вероника), агнешко ухо, камбанка, папрати, коралови камбанки, морозници, астилба, медуници, колумбин, епимедиум. От луковичните растения можете да изберете лалета, нарцис, минзухар, сибирски лук, мрежест ирис, кокичета, куковиче грозде, анемоне (съсънка), грудкови бегонии, каладиум.
Снимки: pinterest
Коментари
Публикуване на коментар