Роза Дамасцена - царицата на Розовата долина

 


Едни от най-хубавите ученически спомени са тези от екскурзиите и зелените училища, на които ходихме всяка пролет. Задължително те завършваха с обиколка из сувенирните магазини, от които си купувахме малки, ароматни шишенца с розова вода. И така моите прекрасни спомени от тези екскурзии неименуемо ухаят на българска роза Дамасцена (Rosa damascena).


Това прекрасно, цветно храстче е донесло толкова много популярност на нашата мила родина, колкото никое друго растение. Въпреки това произходът му не се корени от нашите географски ширини. Предполага се, че родните земи на роза Дамасцена са някъде в Централна Азия, а името й произлиза от Дамаск, Сирия.


Rosa Damascena не се намира диворастяща, тя е хибридно растение, като последните изследвания сочат, че е хибрид от R. moschata x R. gallica, кръстосани с прашец от Rosa fedtschenkoana. 

В България отглеждането на розата датира приблизително от създаването на град Казанлък през 1420 г., където тя е известна като Казанлъшка роза. Според преданията била внесена в района от турски съдия, който я пренася от Тунис и я засажда в градината си. В днешни дни тя е царицата на Розовата долина край Казанлък, където условията за нейното отглеждане са прекрасни. Дестилатът от тези рози се продава на пазара като „българско розово масло“ и „Българска роза Ото“. Роза Дамасцена е призната като част от нематериалното, културно наследство на Юнеско. А нашето признание към нея ежегодно се засвидетелства с Празникът на розата в нейна чест. 



Снимки: pinterest, pixabay, bing


Коментари

Популярни публикации